Üye Girişi
Şifremi Hatırlat Şifremi Hatırlat
| |
Yeni Üyelik Yeni Üyelik
SİTEMİZİ NASIL BULDUNUZ ?
Anket Anket


Dernek
Dernek Logosu Dernek Logosu

Basın Bülteni Basın Bülteni

Eklenti Kur
Radyo Radyo

CanlıCanlı Yayın Yayın
UlaşımUlaşım Krokisi Krokisi
SohbetSohbet Bölümü BölümüDolu dolu ve hoşça vakit geçirmek için
İletişimİletişim Formu Formutavsanlider@hotmail.com


Reklamlar Reklamlar

Memurlar Memurlar

ÇİFTÇİLER AV YASAĞI İSTİYOR

ÇİFTÇİLER AV YASAĞI İSTİYOR


defa gösterilmiştir
Sivas´ın Hafik ilçesine bağlı Tavşanlı köyündeki çiftçiler, kaliteli buğday yetiştirmek için bölgede keklik ve bıldırcın avının yasaklanmasını istiyor.

Çiftçiler, Av Yasağı İstiyor


Sivas´ın Hafik ilçesine bağlı Tavşanlı köyündeki çiftçiler, kaliteli buğday yetiştirmek için bölgede keklik ve bıldırcın avının yasaklanmasını istiyor.

Sivas´ın Hafik ilçesine bağlı Tavşanlı köyündeki çiftçiler, kaliteli buğday yetiştirmek için bölgede keklik ve bıldırcın avının yasaklanmasını istiyor. 

Tavşanlı köyündeki çiftçiler, köyde sünenin (hububata zarar veren böcek) baş düşmanı olan bıldırcın ve keklik sayısının, bilinçsiz avlanma nedeniyle azaldığını belirtti. 

Keklik ve bıldırcın sayısının azalması nedeniyle süne oranında artış yaşandığını, bunun da hububat verimini yüksek oranda düşürdüğünü ifade eden çiftçiler, kaliteli buğday yetiştirmek için bölgede avlanmanın yasaklanmasını istediklerini ifade etti. 

Tavşanlı köyündeki çiftçilerinden Nihat Yılmaz, "Bizim bazı sorunlarımız var, bunlardan birincisi süne ile ilgili. Dolayısıyla kaliteli bir buğday üretemiyoruz. İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü´nden, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü´nden ziraat mühendisleri geliyor, ´hayvanları öldürmeyin, araziyi yakmayın, keklik yetiştirin, bıldırcın yetiştirin´ gibi şeyler söyleyip, gidiyorlar. Fakat sonbahar geldiği zaman nasıl oluyorsa, av serbest bırakılıyor, şu anda dağlarımızda, bayırlarımızda sesini duyacağımız bir hayvan kalmadı. Biz avın durdurulmasını istiyoruz" diye konuştu. 

Hamza Acısu ise süne nedeniyle kaliteli buğday üretemediklerini belirterek, 

"Geliyorlar burada keklik avlıyorlar. Yazın Sağlık Bakanlığı ´keneden korunun´ diye bize uyarılarda bulunuyor. Kene ile sünenin baş düşmanı keklik ve bıldırcın. Özellikle sünenin baş düşmanı bunlar, o yüzden bunların avlanmasına karşıyız, avın durdurulmasını istiyoruz" dedi. 

- SİVAS

YORUM GÖNDERYORUM GÖNDER
  Adınız Soyadınız :
  Mesajınız :
Not : Lütfen küçük harf kullanınız. Maksimum 500 karakter

Önemli Not : Gönderilen mesajlar sistem tarafından kayıt altına alınmakta olup site yöneticileri tarafından görülmektedir. Lütfen bu hususa dikkat edelim ve başkalarını rahatsız edici mesajlar göndermeyelim.
Sayfa Üretim süresi :0,0312

© 2008 hafiktavsanli.com
Hafik Tavsanli Köyü Web Portalı http://www.hafiktavsanli.com

Tam Ekran